Futbol Kuralları Değişti

Futbol Kuralları Değişti

Yeni Sezonda Yeni Kurallar

Futbol Kuralları Değişti
Denizli OSB Süper Lig ve Yükselme Grubu’nda yapılan maçlarda yeni kurallar geçerli olacaktır. Her yıl kural değişikliği yapan IFAB yaptığı değişikliklerle birlikte futbolun daha akışkan ve daha hakkaniyetli yönetilmesi gerektiği futbol kurallarını paylaştı.
Yeni sezonda uygulanacak olan kurallar.
Örneğin bir futbolcu elle gol atarsa, ister kasti oynamış olsun isterse çarpma olsun, atılan gol bundan böyle iptal edilecek. Elle oynamada elin-kolun pozisyonu belirleyici olacak. Omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.
Daha detaylı bilgiyi futbol federasyonunun sitesinden bulabilirsiniz için

http://www.tffhgd.org.tr/uploads/dosyalar/file_11082018121618.PDF

İşte O Yeni Kurallar Ve Eski Kurallar
Yeni kural: Çıkan oyuncu hakem tarafından aksi söylenmediği sürece en yakın yerden sahadan çıkmalıdır.
Eski kural: Futbolcular sahayı terk etmek için genellikle 4. hakemin tabelasını kaldırdığı ve yedek kulübelerinin olduğu çizgi tarafından dışarıya çıkıyorlardı. Bu düzenleme ile birlikte futbolcuların zaman geçirmelerinin engellenmesi planlanıyor.

Yeni kural: Futbolcuların formaların içine giydikleri tişört renkli ve desenli olabilir. Formanın ucuyla aynı şekilde olduğu sürece iç tişörtler renkli ve desenli olabilir
Eski kural: Futbolcular forma haricinde giydikleri tişörtler forma ile aynı renkte ve desensiz olması gerekiyordu.

Yeni kural: Hakem atışı sırasında futbolcular en az 4 metre hakemin uzağında olacak.
Eski kural: Hakem atışı yapılırken rakip futbolcular hakemin başında bekliyorlardı.

Yeni kural: Kaleci aut atışını kullandıktan sonra futbolcu topla ceza sahası dışında buluşmak zorunda değil. Topun ceza sahasını terk etmesi gerekmiyor
Eski kural: Aut atışından sonra topa sahip olmayan takım arkadaşı, topun ceza sahasından çıkmasını bekliyordu. Aksi takdirde aut atışı tekrar ediliyordu.

Yeni kural: Penaltı atışı sırasında kalecinin ayağı çizginin gerisinde olamaz. Bir adım önde veya çizginin üstünde olmalıdır.
Eski kural: Penaltı atışı sırasında kaleci, çizginin üzerinde ya da gerisinde olması gerekiyordu.
Yeni kural: Futbolcu taç atışı kullanırken, rakibi ondan en az 2 metre uzakta olmalıdır.
Eski kural: Taç atışı kullanılırken rakip futbolcu çizginin hemen önünde bekleyerek baskı kurabiliyordu.

Yeni kural: Herhangi bir nesneye tekme atmak veya fırlatmak aynı şekilde cezalandıracak. Sayılmayan gol sırasında futbolcu kurallara aykırı şekilde sevinir ve bundan dolayı sarı kartla cezalandırılırsa, gol iptal olsa bile o sarı kart değişmez.
Eski kural: Bir nesneye tekme atmak hakem tarafından cezalandırılmıyordu.

Yeni kural: Hakem oyun tekrar başladıktan sonra karar değiştiremez. Ancak belli durumlarda önceki pozisyon için sarı ve kırmızı kart verebilir. Hakem VAR incelemek için monitörün başına geçerken, oyuncuları sahaya geri çağırırsa karar hala değiştirebilir. Kırmızı ve sarı kart gösterilebilir. Teknik heyetten birisi kuralları ihlal ederse sarı veya kırmızı kart görebilir.
Eski kural: Daha önce teknik heyetten birilerine hakemin kart gösterme imkânı bulunmuyordu.

Yeni kural: Barajda en az 3 kişi varsa, rakip takım oyuncuları baraja en az 1 metre uzakta durmak zorundadırlar.
Eski kural: Daha önce baraj ile ilgili herhangi bir kural yoktu. Rakip oyuncular baraja diledikleri kadar yaklaşabiliyorlardı.

Yeni kural: Top hakeme çarptığında oyun hakem atışıyla başlayacak,
Eski kural: Top hakeme çarptığı zaman oyun devam ederdi. Hakem kale direği ya da korner direği gibi topun ona çarpmasından sonra oyun aynı şekilde devam ederdi.

Yeni kural: Kasıtsız ya da bir kazayla bir futbolcunun eliyle gol atması durumunda gol geçerli sayılmayacak. Futbolcu gol atma fırsatı bulursa da pozisyon devam ettirilmeyecek.
Eski kural: Elle oynamalar hakem inisiyatifine bırakılıyordu.