GERİ KAZANIM SİSTEMİ İLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLANACAK

GERİ KAZANIM SİSTEMİ İLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLANACAK

17/06/2022

Son dönemde enerji fiyatlarındaki artış, maliyetleri çok artırdığından dolayı enerji ve diğer maliyetlerin düşürülmesi için ciddi çalışmalar yapılmaktadır. OSB Yönetim Kurulumuz sanayicilerin enerji ve diğer girdi maliyetlerini düşürmek için alanında uzman kişileri sanayicilerle buluşturmaya devam ediyor.
Bununla ilgili İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin SELÇUK Denizli OSB’ye davet edilerek sanayicilerle buluşturuldu. Sayın SELÇUK,  sunumuyla, Atıksuyun kaynağında geri dönüşümü, atıksudan tuzun geri kazanımı ve enerji geri dönüşüm sistemleri ile ilgili T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanacak teşvik çalışmaları, Ramöz bacaları ile ilgili mevzuat düzenlemeleri, konuları hakkındaki toplantı Bölge Müdürlüğümüz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Hüseyin Selçuk, Bölge Müdürümüz Ahmet Taş, Gümüşsu Arıtma Genel Müdürü Ülkü Aybal Emer ve sanayicilerin katılımı ile sanayi sektöründe atıksu deşarj etmeden kapalı devre sanayi üretiminin teknikleri ve ekonomisi konuları ele alındı.
Toplantıda kapalı devre yer altı suyu arıtımının Menderes nehrine boşaltılan tuzun %20 azaltılacağı öngörülürken %10 su tasarrufu sağlayacağı kanısına varıldı.
Ekonomik geri dönüşümler ile sıfır deşarja yakın bir üretimin mümkün olacağı ve bu hususun sıcak boyama sularının ekonomik geri çevrimi ile sanayiciye kar sağlayarak başarılabileceği görülmüştür. Tüm bu senaryolarda enerji tuz ve su dönüşümleri ile sıfır deşarjın sanayicileri mali zorluğa sokmadan karlı bir şekilde başarılabileceği bilimsel örnek uygulamaların sonucu tartışılarak öngörülmüştür.
Bu öngörüler ve hedefler doğrultusunda organize sanayi gerekli adımları atarak bu projenin hayata geçirilmesine katkı sağlayacak atılımları atma kararı almıştır.
Konu ile ilgili Bölge Müdürümüz Ahmet TAŞ “Yönetim Kurulumuzun aldığı kararlar doğrultusunda sanayicilerimizin enerji ve diğer girdi maliyetlerini düşürmek için gerekli çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.