"Şirket Yöneticileri İçin Finansal Okur Yazarlık Eğitimi" Gerçekleştirildi

"Şirket Yöneticileri İçin Finansal Okur Yazarlık Eğitimi" Gerçekleştirildi

Yayınlama Tarihi : 16.12.2022 08:47

     Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüz ve 3. Göz Danışmanlık iş birliği ile düzenlenmiş olan "Şirket Yöneticileri İçin Finansal Okur Yazarlık Eğitimi" Hikmet Baydar'ın sunumu ile Denizli Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda yapıldı.
      2005 yılından bugüne kurmuş olduğu 3. Göz Danışmanlık firması ile reel sektöre kurumsallaşma, iç denetim ve sürdürülebilir büyüme konularında kimi zaman danışman, kimi zaman da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak destek veren, Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmakta olan, televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri değerlendiren Hikmet Baydar’ın verdiği eğitime Bölge sanayicilerinin katılımı yoğundu.
      Eğitim, Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş’ın açılış konuşması ile başladı. İşletmelerde görülen en önemli sıkıntılardan birinin “İş verenlerin ve finansal okur yazarlığın ne derecede yeterli olup olmadığı konusu” olduğuna vurgu yapan Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Taş: “İş yerinizde büyük resmi iyi görebiliyor veya okuyabiliyor olmanız lazım. Kontrolü kaybetmek bazen an meselesi olabilir. İşverenlerin ve üst düzey yöneticilerin veya işletmelerin finans, muhasebe yöneticilerinin bu duruma olan hakimiyetleri işletmedeki finans çarkının dönmesini sağlayacaktır. İşte bizde bölgemizde yer alan işletmelerimize bunun önemine istinaden bu eğitimi planladık. Bu eğitimlerden elde edilen kazanımlarla şirketin tüm hesaplarını gözlemlediğinizde resmin gerçek yüzünü   yani şirketinizin şimdiki ile gelecekteki durumunu görecek; eylem planlarınızı bu doğrultuda hazırlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.” dedi.
    Şirket yöneticilerinin, şirketin geleceğe yönelik kararlarını daha isabetli vermeleri için gerekli finansal alt yapının oluşturulmasını ve şirket yöneticilerinin şirketin tüm risklerine hakim olmasını sağlamak, bu sayede riskleri dengede tutarak kurumsal sürdürülebilirliğin temelini oluşturmak, ekonomide meydana gelen gelişmelerin daha kolay algılanmasını sağlayarak alınacak tedbirlerde daha seri ve isabetli davranılmasına destek vermek amacıyla düzenlenen eğitimde; İşletme sahipleri ve yöneticilerin işletmelerin artık olmazsa olmazı durumuna gelmiş finansal yönetiminin önemini, finansal yeterlilik ve okur yazarlığın faydalarının geleceğe dönük temel olduğu katılımcılarla paylaşıldı.
      Bilanço nedir, Nasıl okunur? Bilanço analizleri ve yöneticilere sağladığı faydalar, gelir tablosu analizi, nakit ve fon akım tabloları, bütçe nasıl yapılır, amacı ve faydaları başlıklarından oluşan eğitim Hikmet Baydar’ın sunumunun ardından soru cevap bölümüyle sona erdi.